Zalaegerszegi Pedagógiai Oktatási Központ tanfolyamai
Sajátos Nevelési Igényű tanulók integrált oktatása. Különös tekintettel az egyéb pszichés zavarral küzdő, diszlexiás, diszgráfiás, diszkalkuliás gyermekekre
A képzés célja, hogy az integrációban dolgozó, érdeklődő pedagógusokat segítsük a sajátos nevelési igényű, egyéb pszichés fejlődési zavarral (diszlexia, diszgráfia, diszkalkulia) élő gyermekek sajátosságainak megértésében, értelmezésében. Módszertani ötletekkel, tanácsokkal támogassuk munkájuk sikerességét. Szempontokat, útmutatást szeretnénk adni részükre abban, hogy az első tünetek felismerésétől a diagnózis felállításáig, majd a terápia, fejlesztés folyamán, hogyan tudják a szülők tájékozódást, eligazodását segíteni.
Digitális Pedagógia a gyakorlatban
A tanfolyam célja: digitális kulcskompetencia fejlesztése, pozitív attitűd kialakítása a digitális eszközök irányában.
- Gmail, felhőszolgáltatás, Drive - differenciálás lehetőségei csoportmunkánál
- PPT készítés lépései, Hangos PPT készítése
- Szófelhők, gondolattérképek készítése - Tanulásmódszertani lehetőségek
- Feladatok QR -kódba ágyazása
- Tanulást segítő alkalmazások (Learningapps, Redmenta, Okosdoboz,) - differenciálás digitálisan
"Árny és fény"- Spektrumzavarok az általános iskolában 10 órás képzés / ADHD, autizmus témakörben/
A többségi intézmények integrációban érintett pedagógusai számára szerveződött. A továbbképzés első részében az érdeklődők megismerkedhetnek az ADHD és az autizmus kialakulásának hátterében meghúzódó oki és idegrendszeri tényezőkkel, a spektrumzavarok típusaival, járulékos tünetegyütteseivel. Segítséget kapnak a figyelmeztető jelek azonosításához, a megjelenő tünetek felismeréséhez. Betekinthetnek a diagnózis felállításának protokolljába, az itt alkalmazott eljárások, eszközök körébe. Ízelítőt kaphatnak a gyógypedagógiai fejlesztés során alkalmazott módszerekről, eljárásokról, terápiás eszközökről. Az integráló intézménynek biztosítania kell a sikeres együttneveléshez elengedhetetlen tárgyi és személyi feltételeket is. Ezek körével is megismerkedhetnek a tanfolyam résztvevői. A szakmai anyag áttekintését követően személyes vagy online módon folytatódik a képzés az általános iskolai gyakorlatban hasznosítható tanulásszervezési, módszertani ötletek, javaslatok bemutatásával.
Konfliktuskezelés
Erőszakmentes kommunikáció
Göcsej Kapuja Bak Általános Iskola innovációja az erőszakmentes kommunikáció (EMK) nevű konfliktus kezelő módszer. Bázisintézményi programjukban évente több lehetőséget adnak a kollégák számára, hogy betekintést kapjanak a módszer elméletébe, gyakorlatába: előadásokat, workshopokat, bemutató órákat tartanak. 10 órás továbbképzés is indul ebben a témában, ami abban segít, hogy a pedagógus ízelítőt kapjon az érdeklődő egy asszertív kommunikációról. Aki elsajátította és alkalmazza a technikát, az alkalmas lesz:
- ítélet, kritika nélkül összefoglalni a problémáját;
- érdeklődéssel meghallgatni a másikat;
- kifejezni a történtekkel kapcsolatos érzéseit, szükségleteit;
- pontosan, konkrétan, a másikat figyelembe véve megfogalmazni a kéréseit;
- úgy fogadni a kritikát, hogy a másikat megértve, és a maga érdekeit képviselve tud újra kapcsolatot teremteni (megelőzve a konfliktust);
- támogatni a körülötte kialakult konfliktusok megoldását - segít a kapcsolat helyreállításában;
- "nem"-et mondani úgy, hogy figyelembe veszi a másik érzéseit, szükségleteit.
A baki iskola pedagógusainak tapasztalata szerint a gyerekek nagyon hálásak az érzés-szükséglet-szókincsük gyarapításáért, hiszen ezek segítségével pontosan meg tudják fogalmazni, hogy mit szeretnének. Különösen a sérült (BTMN, SNI) gyerekek használják szívesen, hiszen nekik nagyobb elfogadásra, megértésre, támogatásra van szükségük. Önismeretük magabiztossá válik, képesek lesznek a másikra is odafigyelni, megtanulják veszekedés nélkül megoldani a konfliktusaikat.
Az iskola tanárai készítettek egy füzetet, melyben összefoglalták tanítási munkájuk eredményeit, a módszer elméletét, tanítási gyakorlatát. Képzéseinken szívesen adnak az érdeklődőknek a kiadványukból.